Jak poprawnie używać szczoteczek międzyzębowych i nici dentystycznych?
Materiał gorąco polecamy osobom noszącym aparat ortodontyczny
Jeśli chcesz czarować pięknym uśmiechem, higieny zębów nie ograniczaj do ich szczotkowania. W codziennej pielęgnacji pomogą Ci nitki i szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Szczoteczki międzyzębowe dokładnie oczyszczają miejsca, w których stale zalega osad u osób posiadających większe przestrzenie międzyzębowe a także u osób noszących aparat ortodontyczny. Mała główka szczoteczki dociera do wszystkich przestrzeni oraz elementów konstrukcji aparatu. Przy utrzymaniu prawidłowej higieny podczas leczenia ortodontycznego pacjenci po ściągnięciu aparatu nie mają problemu z demineralizacją szkliwa (białe plamy) i mogą się cieszyć osiągniętym efektem leczenia. Należy pamiętać, by dobrać odpowiedni do luki rozmiar szczoteczki międzyzębowej.
Polecamy szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych BioRepair® z cząsteczkami MicroRepair®, które remineralizują i naprawiają uszkodzenia szkliwa.
MicroRepair® to bioaktywne mikrometryczne cząsteczki substancji będącej substytutem apatytu węglanowego cynku, które wspomagają proces optymalnej remineralizacji szkliwa i zębiny. MicroRepair® zostają uwolnione w trakcie stosowania szczoteczki dzięki czemu łączą się ze strukturą szkliwa tworząc powłokę ochronną na powierzchni szkliwa, chroniącą zęby przez dłuższy czas. Szczoteczki międzyzębowe BioRepair® zawierają także jony cynku, które są uwalniane bezpośrednio w miejscu zastosowania szczoteczki gwarantując efekt przeciwbakteryjny oraz chroniąc zęby przed kwasami, bakteriami oraz pomagając zwalczyć płytkę i kamień nazębny.
Różne rozmiary szczoteczek BioRepair® sprawiają, że są one dostosowane do indywidualnych potrzeb i umożliwiają dotarcie do każdej przestrzeni międzyzębowej.
Poniżej przedstawiamy sposób użycia szczoteczek międzyzębowych BioRepair®
Użycie szczoteczki międzyzębowej BioRepair® w przypadku czyszczenia aparatu ortodontycznego stałego
Zdjęcia przedstawiają użycie szczoteczki międzyzębowej w okolicach zamków aparatu ortodontycznego, pod łukiem aparatu. Szczoteczką wykonuje się ruchy posuwisto-zwrotne w linii prostej wzdłuż długości poszczególnych zębów.
Zdjęcie przedstawia użycie szczoteczki międzyzębowej pod zamkiem aparatu stałego. Szczoteczką również wykonuje się ruchy posuwisto-zwrotne w linii prostej prostopadle do linii długiej zębów.
Użycie szczoteczki międzyzębowej BioRepair® w przypadku czyszczenia przestrzeni międzyzębowych zębów własnych
Powyższe zdjęcia przedstawiają użycie szczoteczki międzyzębowej w przestrzeniach międzyzębowych otwartych. Szczoteczką wykonuje się ruchy posuwisto-zwrotne w linii prostej, prostopadle do linii długiej zębów. W ten sposób pracuje się w odcinku jamy ustnej od „piątki” prawej do „piątki” lewej w szczęce i w żuchwie. Czynność tą wykonujemy w okolicach zębów: własnych, koron, mostów, implantów.
Zdjęcia przedstawiają użycie szczoteczki międzyzębowej w okolicach zębów trzonowych w przestrzeniach międzyzębowych otwartych, tu wykonuje się szczoteczką ruchy posuwisto - zwrotne po lekkim łuku.
W przestrzeniach międzyzębowych istnieje tak zwany col - jest to zagłębienie między brodawką dziąsłową od strony podniebienia, a brodawką dziąsłową od strony przedsionka jamy ustnej, dlatego w tych okolicach szczoteczką międzyzębową powinno się pracować po lekkim łuku a nie w linii prostej.
Ze względu na nasączenie szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych BioRepair® cząsteczkami MicroRepair® należy używać ich po wyszczotkowaniu zębów szczoteczką standardową-klasyczną, ponieważ substancja ze szczoteczek BioRepair® będzie pokrywała powierzchnie czyszczone, a składniki pasty do zębów będą miały szansę podziałać wcześniej.
NITKI DENTYSTYCZNE
By skutecznie chronić przestrzenie międzyzębowe przed rozwojem próchnicy konieczne jest stosowanie nitek dentystycznych. Nitki dentystyczne skutecznie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych, czyli miejsc, gdzie zazwyczaj rozwija się próchnica i zapalenie dziąseł, a włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć.
Nitki dentystyczne stosujemy do oczyszczania ciaśniejszych przestrzeni międzyzębowych, których nie jest w stanie wyczyścić szczoteczka międzyzębowa.
Szczególnie polecamy nitki do zębów BioRepair® nasycone cząsteczkami MicroRepair®, które remineralizują i naprawiają uszkodzenia szkliwa.
MicroRepair® to bioaktywne mikrometryczne cząsteczki substancji będącej substytutem apatytu węglanowego cynku, które wspomagają proces optymalnej remineralizacji szkliwa i zębiny. MicroRepair® zostają uwolnione w trakcie stosowania nitki dzięki czemu łączą się ze strukturą szkliwa tworząc powłokę ochronną na powierzchni szkliwa, chroniącą zęby przez dłuższy czas. Nitki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych BioRepair® zawierają także jony cynku, które są uwalniane bezpośrednio w miejscu zastosowania nitki gwarantując efekt przeciwbakteryjny oraz chroniąc zęby przed kwasami, bakteriami oraz pomagając zwalczyć płytkę i kamień nazębny.
Do wyboru masz dwa rodzaje nitek Biorepair®:
- Specjalna nitka-gąbka (o strukturze gąbki) woskowana - w trakcie czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nitka przekształca się w specjalną „gąbkę”, aby skuteczniej usuwać bakterie, nawet o 40% więcej w porównaniu ze standardową nitką
- Regularna nitka nylonowa; niewoskowana - nylonowa nitka BioRepair® do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nasycona cząsteczkami MicroRepair®, które remineralizują i naprawiają uszkodzenia szkliwa. Nie zawiera żadnych substancji smakowych tak, aby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Prawidłowe stosowanie nitki dentystycznej przedstawiają poniższe zdjęcia
 |  |
Nitkę o długości 40-50cm należy zawinąć „krótko” na palce wskazujące obu rąk |
Nitkę opiera się o jedną z powierzchni stycznych, dwóch sąsiadujących ze sobą zębów |
 |
 |
Nitkę prowadzi się po długiej linii zęba tak, aby była w ciągłym kontakcie z powierzchnią zęba. Powtarzamy tą czynność kilka razy, wykonując ruchy w górę i w dół |
Gdy nitka znajduje się w powierzchni żującej danego zęba, przekłada się ją na powierzchnię drugiego zęba |
 |
Nitkę prowadzimy po powierzchni stycznej sąsiedniego zęba,
kilkakrotnie wzdłuż linii długiej zęba tak,
aby nitka była w ciągłym kontakcie z powierzchnią zęba |
W podobny sposób pracuje się w kolejnych przestrzeniach międzyzębowych.
UWAGA! Nie można wykonywać nitką tzw. ruchów „piłujących” między zębami, gdyż drażni się wówczas brodawki dziąsłowe - kaleczy się je i podrażnia, co prowadzi do stanów zapalnych, krwawienia w tych okolicach, a z czasem do zaniku tych brodawek dziąsłowych.
Zalecane jest nitkowanie zębów przed ich szczotkowaniem, gdyż wtedy pasta do zębów ma możliwość docierania między zęby.