PROSTE ZĘBY SĄ TERAZ MODNE

Piękny uśmiech jest marzeniem praktycznie każdego z nas. Gdy dodatkowo posiadamy równe, białe zęby twarz wygląda atrakcyjnie i jednocześnie rośnie nasza samoocena i dobre samopoczucie. Często jednak unikamy uśmiechu ze względu na wadę zgryzu lub inne defekty uzębienia. Możesz to jednak zmienić i poprawić atrakcyjność swojego uśmiechu nie tylko dla urody, ale przede wszystkim dla zdrowia. Wady zgryzu nie są bowiem jedynie problemem estetycznym, ale często mają negatywny wpływ na jakość wymowy, powodują złe samopoczucie, a także silne bóle głowy.

Fakt, że nosisz aparat nie powinien być dla Ciebie wstydliwy, wręcz przeciwnie świadczy o Twojej dbałości o stan własnego zdrowia. A nowoczesne aparaty ortodontyczne naprawdę potrafią czynić cuda!

Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju, wady oraz wieku pacjenta. Obecnie mamy na tyle szeroki wybór aparatów ortodontycznych, których jakość i estetyka są na bardzo wysokim poziomie, że z pewnością zaspokoją oczekiwania każdego, nawet najbardziej wymagającego pacjenta.

Rodzaje aparatów ortodontycznych:

Aparat ortodontyczny ruchomy - jest to typ aparatu, który nie jest na stałe przytwierdzony do zębów i może być w każdej chwili zdejmowany samodzielnie przez pacjenta. Noszony jest stosownie do wskazań lekarza, przeważnie klika godzin (najlepiej przynajmniej 5 godzin) w ciągu dnia i przez całą noc, jednak im dłuższy czas noszenia, tym szybsze wyleczenie wady. Wyjątek stanowi aparat Twin-block, który należy nosić cały czas, nawet podczas jedzenia. Aparaty ruchome zalecane są szczególnie dzieciom do 13 roku życia, które mają niewielkie wady zgryzu, mają zęby mleczne lub mieszane. Okres leczenia aparatami ruchomymi wynosi od 3 do 4 lat.

Aparat ortodontyczny stały - jest naklejony specjalnym klejem do zębów przez cały czas leczenia. Stosowany jest przy uzębieniu stałym. Za jego pomocą możliwe jest dokonywanie najdrobniejszych poprawek estetycznych, ale także wyleczenie ciężkiej wady w obrębie szczęki, np. pobudzenie rozwoju szczęki na szerokość. Aparaty stałe zakłada się na około 2 lata. Po upływie tego czasu następuje leczenie podtrzymujące uzyskaną korekcję wady za pomocą innych aparatów, bądź specjalistycznych szyn - leczenie retencyjne.
Aparat ortodontyczny stały zbudowany jest z trzech głównych elementów: zamków, ligatur i łuków.

 

1. Zamki: mogą być metalowe (występują również w wersji dla alergików), ceramiczne lub wykonane z kompozytu.
2. Ligatury: elastyczne gumki, którymi przywiązuje się łuk. Dostępne są w różnych kolorach lub w kolorze zamka. Ligatury wymieniane są przy każdej wizycie.
3. Łuk: cienki drut doginany do górnego i dolnego łuku zębowego. Element wymieniany kilka razy w trakcie leczenia.

 

Labialny (wargowy) bezligaturowy - w tego typu aparatach łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej klapki (zasuwki, zatrzasku), a nie mocowany ligaturą (gumką). Dzięki temu siła tarcia drutu o zamek jest zmniejszona, tym samym leczenie jest zdrowsze dla zębów i bardziej komfortowe dla pacjenta. Zredukowane tarcie przyspiesza i skraca czas leczenia od 3 do 6 miesięcy oraz ogranicza częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych (co 8-10 tygodni).


Aparat bezligaturowy (Damon)

 

Labialny (wargowy) estetyczny, popularnie zwany przeźroczystym. Może to być aparat porcelanowy (ceramiczny) lub kryształowy (szafirowy). Przy noszeniu aparatów estetycznych zalecane jest zachowanie białej diety i powstrzymanie się od palenia papierosów. Ładny i odpowiednio niewidoczny aparat ortodontyczny pozostanie wówczas przez cały okres leczenia.

- Aparat porcelanowy (ceramiczny) - posiada zamki, których kolor dopasowany jest do koloru zębów pacjenta, dzięki czemu jest niewidoczny z odległości kilku metrów. Na początku leczenia konieczne jest noszenie przymocowanego łuku metalowego, który ustawia zęby w prawidłowej pozycji. W późniejszych etapach leczenia możliwe jest założenie łuków powlekanych w kolorze zębów. Efekt wizualny aparatu jest nieco obniżony przez ligatury elastyczne, które utrzymują łuk w zamkach. Na początku są one idealnie dopasowane do zamków, natomiast z biegiem czasu na skutek spożywania napojów i pokarmów barwiących, ulegają przebarwieniom. Można je oczywiście wymienić, co naturalnie związane jest z dodatkowymi kosztami.

 

Aparat porcelanowy

 

- Aparat szafirowy (z zamkami kryształowymi) - jest przełomowym produktem w dziedzinie ortodoncji. Zamki tego typu aparatów powstały z krystalicznie czystego szafiru, który jest idealnie przeźroczysty i bardzo wytrzymały na uszkodzenia. Ponadto zamki szafirowe mają gładki kontur, przez co nie zbierają kamienia nazębnego i nie ulegają zabarwieniom. Ponadto pięknie pasują do wszystkich odcieni szkliwa zębów, pozostając praktycznie niewidocznymi w ustach.

 

Aparat szafirowy (ICE)

 

Labialny (wargowy) z zamkami metalowymi - metalowe zamki mogą być w kolorze: srebra, złota lub mogą być powleczone specjalną emalią w kolorze zęba. Większość zamków metalowych jest niewielkich rozmiarów, ich wielkość jest jednak uzależniona od wielkości zęba - im większa korona zęba, tym zamek będzie sprawiał wrażenie mniejszego i odwrotnie.

 

Aparat z zamkami metalowymi

 

Jeżeli nie wyobrażasz sobie widocznego aparatu naklejonego na zębach możesz wybrać aparat lingwalny, czyli językowy, który w prawdziwie niewidoczny sposób prostuje zęby.

Aparat lingwalny (językowy) - jest takim rodzajem aparatu, gdzie zamki przyklejone są od wewnętrznej strony zęba i jest zupełnie niewidoczny nawet przy szerokim uśmiechu. Aparatem językowym można wyleczyć każdą wadę zgryzu. Plusem tego rodzaju aparatów jest również to, że leczenie niektórych wad jest znacznie krótsze, a czasem nawet łatwiejsze niż w przypadku tradycyjnych stałych aparatów ortodontycznych. Aparatami lingwalnymi można leczyć pacjentów z zatrzymanymi zębami oraz przypadkami chirurgicznymi. Warunkiem założenia aparatu lingwalnego jest brak aktywnej choroby przyzębia, obecność zębów stałych oraz dostateczna ilość części koronowej zęba do przyklejania zamka. Leczenie aparatami lingwalnymi może na początku wywoływać dyskomfort oraz powodować seplenienie, które jednak mijają po kilku dniach, a u niektórych osób w ogóle nie występują. Niewidoczne leczenie ortodontyczne ma też swoją cenę - aparaty lingwalne są dość drogie.

Najbardziej znane typy aparatów lingwalnych to: Incognito oraz STB.

 

Aparat Incognito*
* Zdjęcia stanowią własność 3M udostępnione dzięki uprzejmości Kliniki Soldent

 

Aparat typu Aligner

Nowością w leczeniu ortodontycznym jest aparat typu Aligner (pierwszym aparatem tego typu był aparat Invisalign, jego nowszą wersją jest aparat Clear Aligner). Innowacja tego typu aparatu polega na bezpiecznym, niewidocznym korygowaniu wady zgryzu dzięki wykorzystaniu komputerowej analizy zgryzu. Leczenie odbywa się przy użyciu specjalnych przezroczystych nakładek, wykonanych z termoplastycznego tworzywa, które należy nosić przez 20 godzin na dobę. Nakładki - płytki są elastyczne, ich założenie i noszenie jest bezbolesne, a dodatkowym ich plusem jest fakt, że można je w każdej sytuacji zdjąć (np. na czas mycia, spożywania posiłków, podczas ważnych spotkań biznesowych i towarzyskich). Dodatkową ich zaletą jest łatwość utrzymania właściwej higieny jamy ustnej a sam proces leczenia skraca się do koniecznego minimum. Leczenie nakładkami Clear Aligner jest równie skuteczne jak leczenie aparatami stałymi i nadaje się do korekty większości wad. Minusem tego typu leczenia jest dość wysoki koszt, nawet w przypadku minimalnej wady.

 

Aparat Clear Aligner

 

Aparaty epigenetyczne

Aparaty epigenetyczne są nową grupą aparatów ortodontyczno-ortopedycznych, które przeznaczone są głównie dla osób dorosłych. W Polsce są jeszcze mało znane ale w Europie cieszą się coraz większą popularnością. Najbardziej znanym aparatem tego typu jest aparat Homeoblock.

Aparat Homeoblock to prawdziwa innowacja w leczeniu ortopedycznym! Aparat nie tylko prostuje zęby i koryguje nieprawidłowości zgryzu, ale zmienia również podstawy kostne, rozbudowuje kości szczęki i twarzy, co wpływa na poprawę ogólnego wyglądu twarzy. Zastanawiasz się w jaki sposób działa aparat? Już tłumaczymy.

Zasada działania aparatu Homeoblock opiera się na pobudzaniu genów, które odpowiedzialne są za rozwój twarzy (w genach zakodowane są parametry symetrii twarzy, wyrzynania się zębów, przemodelowywania kości szczęki i żuchwy). Często geny pozostają uśpione bądź nieujawnione, co spowodowane jest brakiem odpowiedniego sygnału z organizmu. W trakcie odruchowego przełykania śliny (około 2000 razy na dobę) płytka aparatu ugina się pod działaniem języka, powodując dotykanie do zębów sprężyn umiejscowionych w aparacie. W ten sposób dochodzi do pobudzenia proprioreceptorów (receptorów umożliwiających odbiór bodźców z wnętrza organizmu), a tym samym do pobudzenia naszego organizmu do samokorekty.

Dodatkowym plusem Aparatu Homeoblock jest fakt, że jest to aparat ruchomy, który nosi się wewnątrz jamy ustnej wyłącznie w nocy, w niektórych tylko przypadkach zachodzi konieczność noszenia aparatu kilka godzin w czasie dnia.


Zalety Aparatu Homeoblock:

- Leczenie jest dyskretne, niekrępujące, bezbolesne i nie wymaga usuwania zębów stałych
 
- Aparat jest bardziej higieniczny niż aparaty stałe, ze względu na możliwość mycia zębów oraz samego aparatu, który można myć w preparacie myjąco-dezynfekującym
 
- Poprawa ogólnego wyglądu twarzy (bardziej wystające kości policzkowe, szerszy uśmiech, zmniejszenie zmarszczek i bruzd, lepsza symetria twarzy, wzmocnienie mięśni twarzy i działanie anti-aging)
 
- Poszerzenie górnego odcinka dróg oddechowych (leczenie snu i zaburzeń oddychania oraz poprawa oddychania i dotlenienia organizmu)
 
- Cena aparatu Homeoblock jest niższa od ceny aparatu stałego

 
Wady Aparatu Homeoblock:

- Aparat jest wyjmowany, także tylko zmotywowani i systematyczni pacjenci mają szansę na osiągnięcie pożądanych efektów leczenia

 

Najbardziej znane typy aparatów epigenetycznych to: Homeoblock, DNA Appliance.

 

Aparat Homeoblock

 

Osiągnięty efekt leczenia ortodontycznego pozwalają utrzymać aparaty retencyjne (retainery), które niedopuszczaną do przemieszczenia się wyprostowanych już zębów.

Aparaty retencyjne (retainery) - stanowią część leczenia i należy je stosować ściśle według wskazań lekarza. Mogą mieć postać zdejmowanych aparatów (podobnych do aparatów ruchomych), przezroczystych szyn zakładanych na zęby lub są to specjalne druty lub taśmy przyklejane do wewnętrznej strony zębów w taki sposób, aby były niewidoczne, a jednocześnie utrzymywały zęby w pożądanym ustawieniu.

Aparat retencyjny ruchomy przez pierwszy miesiąc trzeba nosić cały czas, zdejmując go jedynie na czas jedzenia i mycia zębów. Po tym czasie lekarz stopniowo skraca czas jego noszenia. Zazwyczaj konieczne jest, by nosić aparat retencyjny ruchomy tak długo, jak długo trwał czas leczenia. Przeciętny czas noszenia aparatu trwa 2 lata, jednak w niektórych przypadkach istnieje konieczność noszenia aparatu do końca życia. Wtedy należy wymienić go co 5-10 lat.

Retainery przyklejane stosować należy co najmniej tak samo długo, jak trwało leczenie wady zgryzu. Czasami istnieją jednak wskazania, by nosić je znacznie dłużej, nawet przez klika lat. Są jednak mało uciążliwe w stosowaniu i należy jedynie dokładnie je czyścić.

Przeciwwskazania do stosowania aparatów ortodontycznych:
Wady zgryzu można leczyć w każdym wieku. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają założenie aparatu ortodontycznego i są to:

- braki w uzębieniu
- próchnica
- parodontoza
- niewłaściwa higiena jamy ustnej
- stany zapalne jamy ustnej
- duży stopień niepełnosprawności fizycznej i umysłowej
- niektóre schorzenia ogólne

Ile kosztuje piękny uśmiech?

Aparat ruchomy: 400-1000 zł
 
Aparat stały:

Labialny bezligaturowy: ok. 2 tys. zł (jeden łuk)

Labialny estetyczny:
     - aparat ceramiczny: od 2 tys. zł (jeden łuk)
     - aparat kryształowy: od 2,5 tys. zł (jeden łuk)

Labialny z zamkami metalowymi: od 1,2 tys. zł (jeden łuk)

Lingwalny (niewidoczny):
Incognito, STB: od 5 do 8 tys. zł (jeden łuk)
 
Aparat Clear Aligner:
- Diagnostyka z ustaleniem indywidualnego planu leczenia (zdjęcia: cefalometryczne, pantomogram, cyfrowe wyciski, symulacja efektu końcowego): od 600zł
- Jeden etap leczenia (jeden łuk - trzy nakładki): od 600zł
- Wyciski, co trzy tygodnie (jeden łuk): od 30zł
 
Aparat Homeoblock:
- Aparat na szczękę: ok. 1500zł
- Aparat na żuchwę: ok. 1300zł
- Wizyta kontrolna: od 100zł

Aparat retencyjny: 250-600zł

Pierwsza wizyta u ortodonty: ok. 250 zł
Wizyty kontrolne: od 100 do 400 zł (wizyta kontrolna trwa od 30-60 minut)
UWAGA! W wielu gabinetach można negocjować rozłożenie opłaty na raty

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatów ortodontycznych

W trakcie leczenia aparatem ortodontycznym szczególnie duże znaczenie ma przestrzeganie właściwej higieny jamy ustnej. Musisz pamiętać, by wszystkie powierzchnie zębów oraz elementy aparatu oczyścić starannie. Dbałość o higienę jamy ustnej pozwoli Ci uniknąć ewentualnych komplikacji i sprawi, że szybciej będziesz cieszyć się swoim nowym, pięknym uśmiechem.

Higiena jamy ustnej przy aparatach ruchomych

W przypadku noszenia aparatów ruchomych higiena jamy ustnej nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Po zdjęciu aparatu zęby myjemy szczoteczką i pastą, a aparat czyścimy specjalnymi tabletkami. Polecamy tabletki Rapident marki L'Angelica®, które dzięki naturalnym składnikom posiadają potrójne działanie: eliminują najodporniejsze osady (zielone jabłuszko i soda), zapobiegają formowaniu się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego (szałwia), a także zapewniają świeży oddech (mięta). Można też kupić specjalne myjki soniczne na baterie, które ułatwiają utrzymanie aparatu w czystości. Jeśli aparat zawiera śruby, które należy rozkręcać, po rozkręceniu należy zakropić krople oleju jadalnego na śrubę. Aparat przechowujemy na sucho w specjalnym pudełku ortodontycznym.

Higiena jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego stałego

Przestrzeganie higieny jamy ustnej w przypadku aparatu ortodontycznego stałego jest nieco bardziej skomplikowane, ze względu na trudny dostęp do wszystkich powierzchni zębów i elementów aparatu. Do czyszczenia tych trudno dostępnych miejsc służą specjalne akcesoria, takie jak: szczoteczki międzyzębowe o różnej grubości, szczotki ortodontyczne z rowkiem, nitki dentystyczne z utwardzoną końcówką, a także płyny do płukania jamy ustnej.

Szczoteczki międzyzębowe

Szczoteczki międzyzębowe służą do czyszczenia miejsc między zębami a drutami łączącymi klamry. Nadają się idealnie do zadbania o wszystkie elementy konstrukcji aparatu (zamki, pierścienie) oraz większe przestrzenie międzyzębowe (również okolic przydziąsłowych). Należy pamiętać, by dobrać odpowiedni do luki rozmiar szczoteczki międzyzębowej. Polecamy szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych BioRepair® z cząsteczkami MicroRepair®, które dokładnie czyszczą przestrzenie, a dodatkowo dzięki cząsteczkom MicroRepair® remineralizują i naprawiają uszkodzenia szkliwa w miejscu zastosowania szczoteczki.
Więcej na temat prawidłowego czyszczenia aparatu ortodontycznego za pomocą szczoteczek międzyzębowych znajdziesz w dziale: "Jak prawidłowo używać szczoteczki międzyzębowe i nici dentystyczne".

Szczoteczka ortodontyczna

Szczoteczka ortodontyczna ma specjalnie wyprofilowany rowek (krótsze środkowe włókna) przebiegający wzdłuż włókien szczoteczki. Kształt szczoteczki ułatwia prawidłowe dotarcie do powierzchni zębów z założonym aparatem. Szczoteczki ortodontyczne czyszczą zarówno ząb, jak i klamry.

Nitka ortodontyczna

Żeby dotrzeć do ciaśniejszych przestrzeni międzyzębowych (do których nie dociera szczoteczka międzyzębowa) możemy użyć nitki ortodontycznej, która posiada specjalnie utwardzane końcówki (aby łatwo było manipulować końcówką nitki). Budowa nitki pozwala na łatwe jej wprowadzenie oraz skuteczne oczyszczanie przestrzeni wokół aparatów ortodontycznych.

Płukanka

Płukanka chroni zęby (zmniejsza skłonność do próchnicy i odkładania się kamienia) oraz dziąsła. Płukanie jamy ustnej przedłuża skuteczność ochrony przed bakteriami, a dodatkowo odświeża oddech. Pamiętaj, by najpierw umyć zęby oraz wyczyścić aparat, a dopiero potem użyć płynu do płukania jamy ustnej. Naszym zdaniem warto wybrać płukankę wybielająco-ochronną BlanX®, która działa przeciwbakteryjnie i przeciwpróchniczo, a dodatkowo posiada właściwości wybielające. Polecamy także płyn BioRepair® zawierający cząsteczki MicroRepair®, naprawiające powierzchniową strukturę szkliwa i zębiny. Płyn BioRepair® dodatkowo zapobiega tworzeniu się płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i próchnicy a także pomaga zwalczyć nadwrażliwość zębów.

O czym należy pamiętać nosząc aparat ortodontyczny:

- Zęby i aparat myj starannie co najmniej trzy razy dziennie (szczególnie po posiłkach)

- Przynajmniej raz dziennie, a zawsze przed snem wyczyść przestrzenie między zębami i zamkami

- Do czyszczenia miejsc między zamkami używaj specjalnych szczoteczek międzyzębowych

- Stosuj specjalne szczoteczki ortodontyczne do zębów (z rowkiem pośrodku)

- Używaj płynów do płukania ust

- Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty (przeglądy, higiena)

- Zawsze miej przy sobie szczoteczkę i nić dentystyczną, żeby mieć możliwość wyczyszczenia zębów i aparatu nawet wtedy, kiedy jesteś poza domem

- Unikaj jedzenia owoców pestkowych, twardych produktów, np. suszonych kiełbas, kości z kurczaka a najlepiej wyeliminuj z diety słodycze zwłaszcza cukierki typu żelki czy ciągutki oraz gumy do żucia, gdyż mogą powodować uszkodzenia aparatu i odklejanie zamków

- Wskazane jest unikanie niektórych potraw/napojów, np. curry, kawa, czerwone wino - mogą one przebarwiać gumki zakładane na zamki, co jest niezwykle istotne w przypadku zamków estetycznych. Napoje typu Coca-Cola, Pepsi mogą rozpuszczać klej, którym przyklejone są zamki aparatu do zębów

- Dobrą praktyką jest również unikanie picia dużych ilości napojów słodzonych (soki, napoje gazowane), gdyż zawierają dużo cukru i kwasów, które mogą uszkadzać szkliwo.

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia aparatu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który prowadzi leczenie i wykona naprawę aparatu.

Zdjęcia aparatów ortodontycznych udostępniono dzięki uprzejmości Kliniki Soldent

 

Pozostałe tematy:

Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja
zębów na co dzień?

Dlaczego warto dbać o szkliwo?

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Stomatologia a rozwój poznawczy dziecka

Poczuj dobroczynną moc działania roślin zawartych w pastach L'Angelica!

Proste zęby są teraz modne

Jak poprawnie używać szczoteczek
międzyzębowych i nici dentystycznych?

Podstawowe zasady higieny
jamy ustnej

Poradnik pacjenta

Czy cierpisz na nadwrażliwość
zębową?

Dokuczają Ci choroby przyzębia?

Czy zawstydza Cię nieświeży oddech?

A.B.Berren - Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Michałowicach - Regułach ul. Ogrodowa 22, 05-816 Michałowice
www.biorepair.pl | www.angelica.pl | www.blanx.info.pl | www.dydus.pl | www.stomygen.pl