Poradnik pacjenta
- rad udziela Doktor Iwona Gnach-Olejniczak z Kliniki UNIDENT UNION Dental SPA

 

Ubierz zęby w licówki

Pastele, czernie, neony - maxi, mini, midi - pepitki, grochy, paski. Co sezon świat mody ogłasza nowe trendy. W stomatologii modne jest zawsze to samo: perfekcyjne w kształcie i naturalnie białe zęby. Jeśli daleko im do ideału, ubiera się je w licówki. I tutaj już można mówić o trendach - prawie jak w świecie mody.

Licówki, czyli porcelanowe łuski naklejane na zęby, są dziś bardzo cienkie: ich grubość waha się w granicach 0,3-0,5 mm. Jednak gdy przymocuje się je do powierzchni zęba, stają się bardzo stabilne. Ponieważ są wykonane z niezwykle wytrzymałego materiału, możemy je nosić nawet 8-15 lat. Można nawet powiedzieć, że to stomatologiczny evergreen. Licówki poprawiają kolor, kształt i strukturę zębów. Nadają się idealnie na przykład do ich wydłużenia, ukrycia diastemy lub zamaskowania nierówności szkliwa. Są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale także ładniejsze niż licówki kompozytowe. Na czym właściwie polega ich urok? Ceramika dzięki przepuszczalności światła umożliwia tworzenie licówek o najwyższych walorach estetycznych. Mówiąc inaczej, zęby opakowane takimi licówkami wyglądają jak naturalne, ponieważ porcelana pochłania, odbija i przenosi światło zupełnie tak samo jak ząb naturalny.

Licówki, ale jakie?

Gdy licówki mają poprawić kształt lub strukturę, wykonywane są często metodą press, czyli techniką tłoczenia. Takie licówki są bardzo trwałe. - Wytrzymałość konstrukcji tłoczonych jest porównywalna do tkanek twardych zęba - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. - Ważne jednak, by już po wytłoczeniu licówki zostały spersonalizowane, bo tylko wtedy będą wyglądać maksymalnie naturalnie - dodaje stomatolog.
Dlatego modnym trendem jest indywidualne wykańczanie brzegów siecznych. Pracownie protetyczne, uzbrojone w mikroskopy i całą gamę materiałów efektowych, są w stanie odtworzyć dziesiątki cech osobniczych. - Pojedynczo takie detale są niezauważalne dla laika, ale w sumie powodują, że intuicyjnie odbieramy licowany ząb jak naturalny - wyjaśnia Iwona Gnach-Olejniczak. Dlatego na przykład do personalizacji zębów młodych brzegi sieczne licówek wykańcza się niebieską masą efektową. W przypadku osoby starszej ceramista zastosuje masę pomarańczową. Po wypaleniu licówki w piecu do porcelany - niuanse kolorystyczne stają się prawie niewidoczne. Ale to prawie robi właśnie największą różnicę.

Licówki osobiste

Dlatego mimo dużej popularności systemów press, większość światowej sławy ceramistów zaleca nadal technikę warstwowego nakładania porcelany. - To prawda, że chociaż bardziej pracochłonne, to jednak licówki wykonane metodą warstwową dają najlepszy efekt estetyczny. Są najwierniejszym odwzorowaniem natury - tłumaczy wrocławska stomatolog. Co istotne, dzięki warstwowej budowie lepiej kryją one przebarwienia zębów i złamania brzegów siecznych. Ma to duże znaczenie - wiele zębów licuje się przecież właśnie dlatego, że są odporne na wybielanie. W takich przypadkach wybiera się licówki warstwowe, a pierwszą ich warstwą jest tzw. opaker zębinowy. To on jest w stanie zamaskować przebarwienia odporne na wybielanie oraz stworzyć podbudowę z zębiny przy uszkodzeniach mechanicznych.

Ceramika kontra kompozyt

Na rynku pojawia się wiele tzw. rewolucyjnych systemów kompozytowych. Licówki z materiałów hybrydowych reklamują się mniejszą inwazyjnością - do ich przymocowania wystarczy bowiem tylko wytrawienie szkliwa. Dziś powoli tracą jednak tę przewagę, ponieważ porcelanowe licówki są coraz cieńsze i wymagają coraz mniejszej ingerencji w szkliwo. - Wykonuje się nawet częściowe licówki porcelanowe - mówi dr Gnach-Olejniczak. - Do zlikwidowania diastemy nie trzeba przykrywać całej powierzchni licowej jedynek, a jedynie wewnętrzną strefę siekaczy. Takie częściowe licówki perfekcyjnie przechodzą w naturalny ząb i są jeszcze bardziej dyskretne - dodaje.
Podstawową przewagą ceramiki jest jednak estetyka. Licówka porcelanowa powstaje na indywidualne zamówienie nie tylko pod względem kształtu. - Ceramista tworzy ją z wielu barw i stopni przezierności, dzięki czemu licowany ząb wygląda jak naturalny - podkreśla ekspert z UNIDENT UNION Dental Spa. A licówka kompozytowa? Nieprzezierna i jednolita w kolorze wygląda na jego tle sztucznie, w dodatku z czasem tworzywo, z którego jest wykonana, przebarwia się (najczęściej żółknie).

Kompozyt = bonding

Licówki kompozytowe, tak zwane tipsy lub chipsy na zęby, są wykonane z takiego samego materiału, który stosuje dentysta w gabinecie do bondingu. Bonding to także forma licowania zębów. Stomatolog podczas jednej wizyty wytrawia szkliwo, nakłada kompozyt na zęby, formuje go, po czym utrwala lampą polimeryzacyjną. - Polecam bonding tylko jako metamorfozę na próbę. Zawsze informuję, że po roku do trzech lat kompozytowe nakładki mogą żółknąć, tracić szczelność i pokrywać się osadem - mówi Iwona Gnach-Olejniczak. Jedynym argumentem przemawiającym na ich korzyść jest cena - ale trzeba pamiętać, że posłużą nam krócej i będą wyglądać sztucznie.

      Wskazania:

 • Zmiana koloru zębów odpornych na wybielanie
 • Likwidacja diastemy
 • Zmiana kształtu zębów
 • Ukrycie wad szkliwa
 • Finał leczenia ortodontycznego

      Przeciwwskazania:

 • Bruksizm (nawykowe zgrzytanie zębami)
 • Szkodliwe nawyki (obgryzanie paznokci,gryzienie ołówków, okularów itp.)
 • Silne przebarwienia (np. poantybiotykowe)
 • Zbyt mała ilość szkliwa na powierzchni licowej (np. duża ilość wypełnień)
 • Ząb leczony kanałowo
 • Duża skłonność do próchnicy
 • Choroby dziąseł i przyzębia

 

 

Mądre wybielanie

Skuteczne wybielanie zębów nie zawsze przypomina bieg na setkę. Dla niektórych to nie ekspresowy zabieg, lecz długotrwały maraton. Dowiedz się, z jakich etapów powinno się składać zdrowe wybielanie. I przygotuj się na przeszkody, które pokonasz ramię w ramię z dentystą.

Przeszkody 1 i 2 - Próchnica i kamień

Jeżeli myślisz, że możesz nie dbać o zęby, a potem od ręki je wybielić, jesteś w błędzie. Stomatolog na wstępie sprawdzi, czy masz zdrowe dziąsła i zęby. Przed wybielaniem usunie każde ognisko próchnicy i wypełni je plombami. - Wybielanie zębów bez właściwej diagnostyki, z prześwietleniem RTG włącznie, oraz pominięcie gabinetowego usuwania kamienia może zakończyć się zapaleniem miazgi - ostrzega Iwona Gnach-Olejniczak z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. Wtedy marzenie o białych zębach będzie musiało poczekać do zakończenia leczenia kanałowego. Ale dlaczego przed wybielaniem trzeba uporać się z kamieniem nazębnym? - Pod jego warstwą, np. w okolicach przyszyjkowych, także mogą kryć się ubytki próchnicowe. I je trzeba oczyścić, a potem wypełnić przed wybielaniem - wyjaśnia stomatolog.

Przeszkoda 3 - Chore dziąsła

Zdarza się, że pacjent umawia się na wybielanie, a lekarz diagnozuje stan zapalny i odkłada zabieg estetyczny do momentu usunięcia infekcji. Gdy stan zapalny obejmuje dziąsła - wystarczy higienizacja, nauka specjalnych technik szczotkowania, stosowanie płukanek i maści. Jednak gdy zaatakuje tkanki przyzębia, trzeba będzie usunąć kamień nie tylko z powierzchni zębów, ale także z kieszonek zębowych i korzeni. Taki zabieg wymagał do tej pory interwencji chirurga. Teraz stresującego spotkania ze skalpelem unikniesz za sprawą technologii VECTOR. Urządzenie zwalcza choroby przyzębia za pomocą nieinwazyjnych ultradźwięków oraz hydroksyapatytu, który poleruje korzeń, dzięki czemu dziąsło zyskuje nowy przyczep.

Przeszkoda 4 - Stan: zdrowia i błogosławiony

Przeciwwskazania do wybielania są nie tylko tak oczywiste - jak ciąża, karmienie piersią czy alergia na składniki preparatów wybielających np. nadtlenek wodoru. Nie przeprowadza się go także przy cukrzycy, epilepsji, chorobie Parkinsona. Dlatego zanim lekarz zabierze się za wybielanie, przeprowadzi z tobą wywiad medyczny. Powiedz mu dokładnie, co ci dolega. Nie zdziw się, gdy stomatolog zapyta o wiek, nie należy wybielać zębów przed 16 rokiem życia - do tego czasu trwa proces ich kształtowania, a wybielanie może zaburzyć rozwój np. szkliwa.

Przeszkoda 5 - Nadwrażliwość

Jeśli syczysz z bólu po wypiciu czegoś gorącego lub kwaśnego, lepiej powiedz o tym dentyście. Ten najpierw przeprowadzi kurację odwrażliwiającą zęby, a dopiero potem zabierze się za ich rozjaśnianie. Kluczowa będzie przyczyna nadwrażliwości. Może ją wywoływać bruksizm - wtedy czeka cię noszenie szyn okluzyjnych, zakładanych na noc, a przypominających aparat ortodontyczny. Być może będziesz musiała też zmienić dietę, tryb życia, bo bruksizm to schorzenie psychosomatyczne. Jeśli masz wrażliwe dziąsła, stomatolog nauczy cię specjalnej techniki szczotkowania zębów. By zlikwidować powstałą już nadwrażliwość, wykona w gabinecie zabieg piaskowania zębów preparatem, zamykającym kanaliki zębinowe, przynosząc natychmiastową ulgę, a jednocześnie zapewni odbudowę szkliwa. Pomocne będą także preparaty fluorowe - w gabinecie, a potem w domu z użyciem szyn wypełnionych substancją regenerującą.

Przeszkoda 6 - Licówki, plomby, korony

Nie licz na to, że wraz z wybieleniem zębów kolor zmienią plomby, porcelanowe korony czy licówki. Jeśli są teraz w kolorze twoich zębów, po wybieleniu będą po prostu ciemniejsze. Trzeba się więc liczyć z koniecznością ich wymiany, na pewno jeśli są widoczne w uśmiechu. - Najbezpieczniejszą metodą jest wymiana plomb i koron po zakończeniu procesu wybielania. Należy odczekać minimum 2 tygodnie, po to by jaśniejszy kolor zębów się ustabilizował, a dopiero potem dobrać odpowiedni odcień. Jeżeli zęby są leczone bezpośrednio przed wybielaniem, można założyć tymczasowe wypełnienia. Po rozjaśnieniu łatwiej będzie perfekcyjnie dopasować barwę plomb - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak.

Pora na wybielanie - wybór metody

Zęby można wybielać zewnątrz- i wewnątrzkoronowo. Ten pierwszy przypadek - najpopularniejszy - polega na pokrywaniu szkliwa substancją chemiczną. Penetruje ona głębsze tkanki zęba, a na skutek procesu utleniania dochodzi do efektu rozjaśnienia. Zęby z zewnątrz można wybielać, jeśli nie mają objawów stanów zapalnych lub oznak radiologicznej patologii. Zęby leczone endodontycznie, w tym martwe na skutek urazów mechanicznych, wybiela się od wewnątrz, stosując metodę walking bleach. Wtedy substancję zawierającą nadtlenek aplikuje się bezpośrednio do komory zęba. - Ten zabieg powtarza się kilkakrotnie w tygodniowych odstępach - mówi stomatolog z UNIDENT UNION Dental Spa. - Ale efekt wart jest wytrwałości, na przykład przy uszkodzonych mechanicznie siekaczach, przebarwionych na sutek urazu.
Co ważne, takie wybielanie wewnątrzkoronowe stosuje się nawet przed zakładaniem licówek na żeby martwe. Wstępne rozjaśnienie koloru wprowadza więcej "życia" do przyszłych uzupełnień protetycznych.

Sprint kontra maraton

Nakładki czy wybielanie gabinetowe? To pytanie zadają sobie pacjenci, gdy już przejdą tor przeszkód związany z przygotowaniem zębów do wybielania. A jeśli nakładkowe, to czy z użyciem lampy, czy bez? Wybór metody nie zawsze zależy tylko od decyzji pacjenta, lecz stanu zębów, rodzaju przebarwień i koloru zębiny. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, która metoda poradzi sobie z wybielaniem konkretnych zębów. - Przy nadwrażliwości lepiej zastosować wybielanie w gabinecie, które ogranicza czas kontaktu zębów z utleniaczami - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Także w przypadku bruksizmu nie zakłada się szyn wybielających na noc. - Mogą one tylko potęgować zgrzytanie zębami. Dlatego takim pacjentom proponujemy wybielanie gabinetowe albo zakładanie szyn na 2-4 godziny w ciągu dnia - dodaje ekspert.
Wybielanie gabinetowe na pewno daje natychmiastowy efekt. Jeśli przyspieszymy je lampą, to zęby będą wydawać się początkowo dużo bielsze na skutek dehydratacji, czyli odwodnienia szkliwa. Jednak po 2-3 dniach mogą nieco ściemnieć i jest to naturalny proces. - Dla utrzymania efektu polecam łączenie tej metody z nakładkową i przepisuję stosowanie szyn wybielających przez 2-3 tygodnie po zabiegu - wyjaśnia stomatolog UNIDENT UNION Dental Spa i podkreśla, że najtrwalsze efekty daje wybielanie długotrwałe, czyli nakładkowe. Trzeba się jednak przygotować, że na przykład przebarwienia nikotynowe trzeba będzie usuwać 3 miesiące, a plamy po tetracyklinach znikną po pół roku.
W niektórych wypadkach zęby są wybielane w gabinecie ale bez użycia światła. Stosuje się wtedy preparaty o najwyższych stężeniach.

Chemia versus abrazja

Chemiczne wybielanie radzi sobie z większością wewnętrznych przebarwień szkliwa i zębiny pochodzenia organicznego. Ale nie zawsze wystarcza. Przy fluorozie umiarkowanej stomatolog może dodatkowo wykonać mikroabrazję. Jeżeli przebarwienia są głębsze (białe plamy na szkliwie wynikające z zaburzeń w okresie dojrzewania) wykonuje się megaabrazję. Lekarz po prostu zeszlifowuje przebarwione szkliwo, a ubytek wypełnia przezroczystym kompozytem.

Zęby odporne na wybielanie

W trakcie walki o biały uśmiech może okazać się, że twoje zęby są odporne na wybielanie. Niepowodzeniem kończy się czasem walka z silnymi przebarwieniami po leczeniu tetracykliną (III i IV stopnia). Wtedy trzeba postawić na licówki. - Zawsze jednak warto wybielić zęby przed licowaniem. Półprzezroczyste licówki lepiej przykryją przebarwienia, jeśli wstępnie je rozjaśnimy - mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Kolejnym krokiem będzie już tylko wykonanie koron ceramicznych - to także rozwiązanie, gdy z powodu silnych i nieestetycznych przebarwień nie lubisz się uśmiechać. Przy okazji skorygujesz kształt zębów, zlikwidujesz diastemę, zamaskujesz anomalie szkliwa i wszystko to, co nie podoba ci się w uśmiechu. Pamiętaj, większość gwiazd Hollywoodu uśmiecha się prezentując, rząd lśniąco białych, ceramicznych koron.

 

 

Szanuj zęba swego

Choć słoniom zęby wyrastają nawet sześciokrotnie, my po utracie stałych nie możemy liczyć na taką łaskawość natury. W zamian człowiek, dzięki swojej inteligencji, jak nikt i nic na świecie potrafi zadbać, by siekacze i trzonowce długo spełniały swoje funkcje. Jeżeli wygląd twojego uśmiechu nie jest ci obojętny i chcesz korzystać z własnych zębów także na starość, trzymaj się trzech przykazań, które pomogą utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu, a przy okazji pozwolą uniknąć innych dolegliwości.

Przykazanie pierwsze: jedz, czyli chrup

Jedzenie może być źródłem dobrego samopoczucia nie tylko twojego, ale i twoich zębów. Pod warunkiem, że będziesz je we właściwy sposób trenować. Codzienne posiłki powinny być tak skomponowane, by zmuszały mięśnie żuchwy do wysiłku. Prawidłowy trening dla zębów i całego stawu skroniowo-żuchwowego wymaga doboru pożywienia, które daje jak najwięcej okazji do chrupania i przeżuwania, zwłaszcza surowych owoców i warzyw. Chrupania, ale bez przesady, bo już np. rozłupywanie orzechów zębami to z pewnością zły pomysł (można je zwyczajnie połamać oraz pokaleczyć delikatne dziąsła). - Ludzkie szczęki są stworzone do gryzienia i wzorem naszych praprzodków, którzy przecież nie znali choćby sztućców, powinniśmy dawać swoim zębom szansę na ciągłe wykorzystywanie tej umiejętności - radzi dr Iwona Gnach-Olejniczak z UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia.
Przeciwieństwem zdrowego chrupania jest spożywanie wszelkiego rodzaju papek, zwłaszcza tych zawierających dużą ilość skrobi. Frytki czy chipsy oblepiają bowiem zęby, zamieniając jamę ustną w prawdziwy raj dla bakterii, bo ślina nie ma szans przedrzeć się przez taką barierę i wypłukać szkodliwych kwasów. Z kolei cukier to "ulubione danie" bakterii próchnicotwórczych. Jeżeli naprawdę chcesz zatroszczyć się o kondycję zębów, wybieraj produkty bogate w wapń (takie jak mleko i jego przetwory czy warzywa strączkowe lub zielonolistne), w witaminę D, wspomagającą jego wchłanianie (np. tłuste ryby), fosfor i utwardzający szkliwo fluor (herbata, ryby, ziemniaki). Dziąsłom zapewniaj stałe, solidne dawki wzmacniającej naczynia krwionośne witaminy C, a także B, chroniącej przez stanami zapalnymi jamy ustnej.

Przykazanie drugie: módl się, czyli znajdź spokój

W jaki sposób spokój duszy może przełożyć się na zdrowie zębów? Okazuje się, że stres, który towarzyszy nam każdego dnia, nie oszczędza także jamy ustnej. - Życie w ciągłym napięciu jest główną przyczyną bruksizmu, czyli chorobliwego zgrzytania i zaciskania zębów, zwłaszcza w nocy - przestrzega dr Gnach-Olejniczak. - To zaburzenie o podłożu psychosomatycznym, które uderza przede wszystkim we wspomniany już wcześniej staw skroniowo-żuchwowy, zmuszając go do ciągłego wysiłku. Stąd bóle zębów i samego stawu, ale też pleców, głowy, a nawet oczu.
Dentyści potrafią zmniejszyć dolegliwości związane z tym schorzeniem, zalecając pacjentowi zakładanie na noc szyn okluzyjnych, które uniemożliwiają zaciskanie zębów i niekontrolowane napinanie mięśni żuchwy. Konieczne może stać się także dodatkowe leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne. Jednak te działania dotykają tylko skutków, a nie przyczyn schorzenia. Musisz odnaleźć spokój. Jedni szukają go w poradach mistrzów zen, innym wystarczy muzyka relaksacyjna i kubek ciepłego mleka. Wiele pomóc może specjalistyczny kurs radzenia sobie ze stresem, na którym trenerzy uczą technik obniżania poziomu napięcia. Niezależnie jednak czy spokój odnajdziesz w jodze, sportach ekstremalnych, czy w buddyjskiej medytacji, na pewno docenią to Twoje zęby.

Przykazanie trzecie: kochaj, czyli dbaj

Zęby - oczywiście te stałe, są nam dane tylko raz i, mimo iż medycyna rozwija się w bardzo szybkim tempie, nie jesteśmy w stanie tego zmienić (na razie). Dlatego dla własnych zębów trzeba mieć serce i dbać o nie regularnie. Do codziennej pielęgnacji jamy ustnej należy podchodzić regularnie. Agresywne, siłowe szorowanie zębów nawet do krwi odniesie skutek odwrotny od zamierzonego - zamiast tylko usuwać resztki jedzenia, okaleczy dziąsła i zniszczy szkliwo. Przy myciu zębów obchodź się z nimi ostrożnie, ale też ze szwajcarską precyzją. - Każdy pojedynczy ząb należy oczyścić, prowadząc szczoteczkę w kierunku jego korony, a dziąsła delikatnie masując - uczy stomatolog. - Po skrupulatnym wyszczotkowaniu równie ostrożnie i dokładnie zadbajmy o czystość przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Dzieła dopełni wypłukanie ust przeznaczonym do tego płynem.
Jeżeli włosie szczoteczki nawet po ok. 3 miesiącach nie mierzwi się, masz pewność, że myjesz zęby prawidłowo. A przynajmniej dwa razy w roku udaj się do specjalisty, by dowiedzieć się, co jeszcze możesz dla nich zrobić. Wyleczenie ubytków to podstawa, ale stomatolog może podpowiedzieć dodatkowe zabiegi dla promieniującego szczęściem i zdrowiem uśmiechu. Na przykład profesjonalny skaling i piaskowanie, polegające na gruntownym usunięciu kamienia i płytki nazębnej oraz wypolerowaniu powierzchni zębów, albo kompleksowy plan wyrównania zgryzu i wybielenia szkliwa. Sam zdecyduj, jakie przyjemności chciałbyś zafundować swoim zębom, a będą ci służyć przez długie lata.

 

Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 23-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję. Jako jedna z pierwszych lekarzy w Polsce zdobyła AKREDYTACJĘ IMPLANTOLOGICZNĄ EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA IMPLANTOLOGII STOMATOLOGICZNEJ oraz MINISTERSTWA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, uznawane za najwyższe wyróżnienie wśród implantologów oraz potwierdzenie kompetencji w zakresie implantologii oraz implantoprotetyki. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej i Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz International Association of Orthodontics i European Association for Osseointegration. Założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa, w której stosuje zaawansowane technologie medyczne. Zwolenniczka interdyscyplinarnego podejścia do leczenia, oferująca unikatowe, autorskie formy terapii, łączące stomatologię zachowawczą z implantologią, ortodoncją, stomatologią estetyczną i medycyną estetyczną. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu®. Stomatolog gwiazd (m.in. Olivier Janiak, Karolina Malinowska, Tomasz Jacyków, Kuba Wesołowski). Zdobywczyni tytułu najlepszej kliniki stomatologicznej w Polsce w ogólnopolskim konkursie TOP Design 2010.

 

 

Pozostałe tematy:

Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja
zębów na co dzień?

Dlaczego warto dbać o szkliwo?

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Stomatologia a rozwój poznawczy dziecka

Poczuj dobroczynną moc działania roślin zawartych w pastach L'Angelica!

Proste zęby są teraz modne

Jak poprawnie używać szczoteczek
międzyzębowych i nici dentystycznych?

Podstawowe zasady higieny
jamy ustnej

Poradnik pacjenta

Czy cierpisz na nadwrażliwość
zębową?

Dokuczają Ci choroby przyzębia?

Czy zawstydza Cię nieświeży oddech?

A.B.Berren - Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Michałowicach - Regułach ul. Ogrodowa 22, 05-816 Michałowice
www.biorepair.pl | www.angelica.pl | www.blanx.info.pl | www.dydus.pl | www.stomygen.pl