Podstawowe zasady higieny jamy ustnej w pigułce

 

Aktualnie obowiązujące podstawowe zasady higieny jamy ustnej to:

1. Staranne szczotkowanie zębów rano, po śniadaniu i wieczorem, po ostatnim posiłku, by usunąć płytkę nazębną - główną przyczynę próchnicy i chorób dziąseł. W miarę możliwości zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku.

2. Stosowanie past do zębów w pełni bezpiecznych dla struktury szkliwa, np. marki BlanX, które dzięki działaniu składników aktywnych zapobiegają stanom zapalnym dziąseł oraz osadzaniu się kamienia nazębnego, wzmacniają szkliwo i chronią przed próchnicą. Aby wybrać odpowiednią pastę marki BlanX dla siebie odwiedź stronę internetową marki: www.blanx.info.pl

3. By pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń w jamie ustnej koniecznie trzeba też oczyścić język. Na nim gromadzi się mnóstwo bakterii powodujących próchnicę. Jednak zamiast szorować język zwykłą szczoteczką do zębów, lepiej użyć do tego celu profesjonalnego czyścika do oczyszczania nalotu z języka.

4. Po zakończeniu mycia zębów płuczemy jamę ustną niewielką ilością wody.

5. Zalecane jest także stosowanie płynów do płukania jamy ustnej po szczotkowaniu zębów, po posiłkach lub o dowolnej porze, kiedy potrzebujesz odświeżyć swój oddech i zadbać o zdrowie swoich zębów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się płyn do higieny jamy ustnej BlanX, który wyjątkowo skutecznie usuwa bakterie i likwiduje nieświeży oddech.

6. Przez dwie godziny po szczotkowaniu zębów zalecane jest wstrzymanie się od spożywania pokarmów.

7. Bezpośrednio po zjedzeniu owoców cytrusowych, wypiciu soków lub napojów gazowanych nie należy myć zębów, gdyż kwas pozbawił zęby warstewki ochronnej uszczelniającej szkliwo. Należy odczekać, co najmniej godzinę, zanim umyje się zęby. Również częste spożywanie pokarmów o wysokiej kwasowości może osłabiać szkliwo i prowadzić do ich demineralizacji.

8. Codziennie używać należy nici dentystycznej, aby dokładnie oczyścić z płytki nazębnej przestrzenie międzyzębowe i miejsca poniżej linii zębów.

9. Bezpośrednio po posiłkach zalecane jest żucie bezcukrowych gum do żucia, zawierających Xylitol, które przywracają prawidłową równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej i oczyszczają zęby z resztek jedzenia. Wybieraj gumy o właściwościach pielęgnujących zęby. Są dostępne różne wersje gum do żucia bez cukru, np. wybielające, oczyszczające, odświeżające.

10. By zachować zdrowe zęby przynajmniej raz na pół roku odwiedzaj dentystę, który zdiagnozuje stan Twoich zębów.

 

Pozostałe tematy:

Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja
zębów na co dzień?

Dlaczego warto dbać o szkliwo?

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Stomatologia a rozwój poznawczy dziecka

Poczuj dobroczynną moc działania roślin zawartych w pastach L'Angelica!

Proste zęby są teraz modne

Jak poprawnie używać szczoteczek
międzyzębowych i nici dentystycznych?

Podstawowe zasady higieny
jamy ustnej

Poradnik pacjenta

Czy cierpisz na nadwrażliwość
zębową?

Dokuczają Ci choroby przyzębia?

Czy zawstydza Cię nieświeży oddech?

A.B.Berren - Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Michałowicach - Regułach ul. Ogrodowa 22, 05-816 Michałowice
www.biorepair.pl | www.angelica.pl | www.blanx.info.pl | www.dydus.pl | www.stomygen.pl