Jak pielęgnować zęby u dzieci?

 

Białe, zdrowe zęby nie są zagwarantowane jedynie czynnikami dziedzicznymi, czy troską o zęby stałe, jak się powszechnie uważa, ale dbałością o właściwą pielęgnację jamy ustnej już od pierwszych dni życia. W pierwszych latach życia dziecka o higienę wnętrza ust troszczą się opiekunowie malucha. Do okresu przedszkolnego dzieci powinny myć zęby pod nadzorem rodziców. Po 10 roku życia dziecko powinno już samodzielnie dbać o prawidłowe mycie zębów.

O czystość jamy ustnej dba się w różny sposób, zależnie od wieku i samodzielności.

1. Noworodki i niemowlęta do pierwszego roku życia - po każdym posiłku lub słodkim napoju wnętrze buzi przecierać należy wacikiem, gazą lub palcem owiniętym jałową ściereczką, namoczoną w rumianku lub przegotowanej letniej wodzie. Należy szczególnie starannie przemyć zagłębienia przy dziąsłach. U starszych niemowląt można używać gumowej szczoteczki - znakomicie masuje dziąsła, a dziecko uczy się posługiwania tym przyborem. Czyszczenie zębów mlecznych jest niezwykle istotne, gdyż są one słabo zmineralizowane, a więc bardziej podatne na próchnicę.

2. Dzieci młodsze - początkowo czyszczenie zębów małą szczoteczką o miękkim włosiu bez pasty. Kiedy dziecko nauczy się wypluwać, należy zastosować pastę o obniżonej zawartości fluoru, a najlepiej pastę bez jego zawartości. Maluchy połykają sporo pasty podczas czyszczenia ząbków, trzeba więc wyeliminować ryzyko nadmiernej podaży fluoru do młodego organizmu. Nadmiar fluoru jest szkodliwy - prowadzi do fluorozy, której głównym objawem są przebarwienia na szkliwie. Miejsca szkliwa dotknięte fluorozą stają się słabsze i bardziej podatne na próchnicę.

3. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - mycie zębów odpowiednią dla nich pastą. Samodzielnie, ale pod nadzorem opiekuna, który powinien doczyścić ewentualne pozostałości.

4. Od 10 roku życia wzwyż - samodzielne, standardowe oczyszczanie wnętrza jamy ustnej, minimum dwukrotnie w ciągu dnia: po śniadaniu i przed snem.


Nie wiesz, jaką pastę wybrać dla swojego malucha?

Wybierz pastę BioRepair® Junior, która nie zawiera fluoru, dzięki zawartości mikrocząsteczek MicroRepair® skutecznie odbudowuje szkliwo zębowe, a dodatkowo smakuje jak świeże owoce (tutti frutti). Dzięki temu, że nie zawiera fluoru może być bez obaw stosowana u dzieci mieszkających na terenach, gdzie w wodzie znajduje się podwyższona ilość fluoru. Początkowo ilość pasty powinna być minimalna - wielkości odpowiadającej ziarnku grochu, z czasem można zwiększać ilość pasty.

 

 

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę dla dziecka?

Szczoteczka do zębów dla dzieci powinna mieć od 2-2,5cm długości (szczoteczką z małą główką wygodniej manewruje się w jamie ustnej), włos sztuczny i miękki (miękki jest najbezpieczniejszy dla tkanek w jamie ustnej). Uchwyt szczoteczki powinien być dobrany do wielkości rączki dziecka, wyjątkiem są szczoteczki dla maluchów, które nie potrafią jeszcze same myć ząbków, ich szczoteczki powinny mieć uchwyt przystosowany do trzymania przez rękę osoby dorosłej. Dzieciom powinno się zmieniać szczoteczkę co miesiąc, ponieważ często gryzą one główki szczotek, deformując przy tym włosie, albo zbyt silnie szorują zęby, przez co włos ulega szybkiemu zużyciu.

Zęby należy myć ruchami wymiatającymi od dziąseł ku koronom zębów (powierzchnie policzkowe oraz wewnętrzne każdego zęba), a ruchami posuwistymi po powierzchniach żujących. Na koniec należy wypłukać usta wodą i zastosować płukankę antybakteryjną oraz odświeżającą oddech, oczywiście tylko w przypadku, kiedy dziecko potrafi już płukać jamę ustną.

Pozostałe tematy:

Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja
zębów na co dzień?

Dlaczego warto dbać o szkliwo?

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Stomatologia a rozwój poznawczy dziecka

Poczuj dobroczynną moc działania roślin zawartych w pastach L'Angelica!

Proste zęby są teraz modne

Jak poprawnie używać szczoteczek
międzyzębowych i nici dentystycznych?

Podstawowe zasady higieny
jamy ustnej

Poradnik pacjenta

Czy cierpisz na nadwrażliwość
zębową?

Dokuczają Ci choroby przyzębia?

Czy zawstydza Cię nieświeży oddech?

A.B.Berren - Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Michałowicach - Regułach ul. Ogrodowa 22, 05-816 Michałowice
www.biorepair.pl | www.angelica.pl | www.blanx.info.pl | www.dydus.pl | www.stomygen.pl