Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja zębów na co dzień?

 

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. Znasz słowa tej piosenki z dzieciństwa i zastanawiasz się, czy właściwa pielęgnacja zębów opiera się na tych czterech produktach?

Właściwa higiena jamy ustnej polega na dokładnym szczotkowaniu zębów, minimum dwa razy dziennie (zawsze rano i przed snem), przy użyciu szczoteczki o średnim lub miękkim włosiu oraz odpowiedniej do indywidualnych potrzeb pasty do zębów. Ważne jest także codzienne nitkowanie zębów oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej jest gwarancją zdrowych i pięknych zębów - dlatego warto zastosować się do powyższych rad.

 

Szczoteczka do zębów

Podstawowym przyrządem do czyszczenia jamy ustnej jest szczoteczka. Właściwy rodzaj szczoteczki powinien zalecić lekarz stomatolog lub higienistka, którzy zależnie od stanu zębów i dziąseł doradzą odpowiednią twardość włosia szczoteczki. Generalnie włosie może mieć trzy stopnie twardości:

- miękkie (wskazane dla dzieci i osób z chorobami dziąseł)

- średnie (najczęściej zalecane)

- twarde (polecane w szczególnych przypadkach, np. dla palaczy)

Przy zdrowej jamie ustnej, dla osób dorosłych, najczęściej zaleca się stosowanie szczoteczek średniotwardych, z zaokrąglonymi włóknami, o części pracującej w rozmiarach: około 2,5-3cm długości i około 1,2cm szerokości. Taką szczoteczką łatwiej się posługiwać i dotrzeć do każdej powierzchni zęba.

Zgodnie z zaleceniami dentystów szczoteczkę należy wymieniać na nową co trzy miesiące. Zużyta szczoteczka do zębów oczyszcza zęby i dziąsła w sposób niewystarczający. Nową szczoteczkę przed pierwszym użyciem należy uprzednio zdezynfekować (polewając wrzątkiem), a następnie zanurzyć na 24 godziny w preparacie bakteriobójczym, np. 3% wodzie utlenionej.

W ostatnich latach bardzo popularne stały się szczoteczki elektryczne. Usuwają one więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczki manualne, ale ze względu na wykonywanie bardzo dużej ilości obrotów, powstaje zbyt duże tarcie i dochodzi do większego ścierania tkanek, nawet tak twardych jak szkliwo.

Na rynku dostępne są również specjalne szczoteczki do czyszczenia języka. Usuwanie osadu z języka jest bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej, gdyż na języku gromadzi się około 40% flory bakteryjnej. Można go oczyścić za pomocą specjalnego czyścika lub tzw. szczoteczki wielofunkcyjnej, której druga strona główki pokryta jest specjalnie do tego celu dobranym elementem czyszczącym.

 

Nici dentystyczne

Stosowanie nici dentystycznych jest warunkiem uzyskania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nici dentystyczne skutecznie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe z płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych, czyli miejsc, gdzie zazwyczaj rozwija się próchnica i zapalenie dziąseł, a włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć. Zalecane jest nitkowanie zębów przed ich szczotkowaniem, gdyż wtedy pasta do zębów ma możliwość docierania między zęby.

Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów nici dentystycznych, dlatego warto zapytać dentystę lub higienistkę o pomoc w doborze nici, która spełni Twoje oczekiwania i potrzeby. Przy stosowaniu aparatów ortodontycznych, stosowanie normalnej nitki dentystycznej może być utrudnione. Dlatego dla osób noszących aparaty istnieją specjalne nici z usztywnioną końcówką, ułatwiającą wprowadzanie nici między zęby i pod urządzenia ortodontyczne.

W celu skutecznego wykonania zabiegu oczyszczania przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną należy:

1. Oderwać ok. 50cm nici i nawinąć na palce wskazujące obu rąk

2. Napiąć nić przytrzymując ją kciukami i delikatnie wprowadzić ją w przestrzenie międzyzębowe

3. Zaczepić nić o ząb, w taki sposób by nić okalała ząb na kształt litery "C" i delikatnie poruszać nicią w górę i w dół, docierając aż do linii dziąsła

4. Przy oczyszczaniu każdego kolejnego zęba odwijaj nowy kawałek nici.

Polecamy nitki do czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nasycone cząsteczkami MicroRepair, które remineralizują i naprawiają uszkodzenia szkliwa.


Regularna nitka nylonowa; nie woskowana


Regularna nitka BioRepair bardzo łatwo wsuwa się do przestrzeni międzyzębowych, dzięki czemu gwarantuje najlepszy efekt czyszczšcy.
Specjalna nitka-gąbka (o strukturze gąbki) woskowana


Nitka podczas czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przekształca się w zwartą strukturę gąbki, przystosowując się do indywidualnej szczeliny i usuwając tym samym do 40% więcej bakterii w porównaniu ze zwykłą nitką.

 

Pasty do mycia zębów

Rynek oferuje nam całą gamę past do zębów. Tym trudniej wybrać tę właściwą, szczególnie, że każda reklamowana jest jako najlepsza i niezbędna w zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej. Zamiast wierzyć informacjom z reklamy, najlepszym rozwiązaniem jest przeczytanie informacji o składzie pasty.

 

Co powinna zawierać dobra pasta do zębów?

Przede wszystkim fluor (chyba, ze jest to pasta dla najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze jej wypluwać i prawidłowo płukać jamy ustnej lub osób, które powinny stosować pasty bez zawartości fluoru), który wnika w powierzchnię zębów i wzmacnia je, jednocześnie wywołując efekt bakteriostatyczny. Nadmiar fluoru jest jednak niebezpieczny i może prowadzić do rozmaitych schorzeń, czy też niedoskonałości strukturalnych budowy szkliwa, takich jak np. fluoroza, dlatego powinien być stosowany w odpowiednich dawkach. Obecnie oferta past wzbogacona jest o produkt oparty na działaniu nanotechnologii, którą wykorzystano w innowacyjnych pastach BioRepair. Pasty BioRepair nie zawierają w składzie fluoru, a dzięki zawartości bioaktywnych mikrocząsteczek MicroRepair®, mają zdolność wnikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa i zębiny, skutecznie je remineralizując i naprawiając. Ponadto pasty do zębów powinny zawierać składnik antybakteryjny i dezynfekujący oraz składniki usuwające kamień nazębny i przebarwienia. Warto także by wyprodukowane były na bazie naturalnych składników i nie posiadały w składzie nadmiernie działających związków ściernych. Taka kombinacja składników w zupełności wystarczy, by prawidłowo chronić zęby i zapobiegać ogólnym dolegliwościom.

 

Nadal zastanawiasz się jaką pastę wybrać?

Najlepsze naszym zdaniem są pasty marki BlanX, które zawierają wyłącznie naturalne składniki aktywne (wyciąg z porostu islandzkiego) pozyskane z nieskażonego chemicznie środowiska Islandii. Zawarty w pastach porost islandzki przywraca zębom ich naturalną biel, oczyszcza zęby z osadów, nie osłabiając wytrzymałości szkliwa zębowego. Porost islandzki ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwpróchnicze. Skutecznie chroni zęby przed próchnicą i kamieniem nazębnym, a także przywraca fizjologiczną równowagę symbiotyczną w środowisku jamy ustnej. Również fluor zawarty w pastach działa synergistycznie z porostem islandzkim, pełniąc działanie przeciwpróchnicze. BlanX posiada w ofercie kilka rodzajów past do codziennego użytku, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, a mianowicie:

Pasty BlanX MED - najnowszej generacji pasty do zębów wykorzystujące opatentowaną technologię mikrosfer. BlanX MED chronią, wybielają i wzmacniają szkliwo od wewnątrz!

MIKROSFERY - to specjalne kapsuły nośnikowe, wewnątrz których umieszczone są substancje aktywne pozyskane z porostu islandzkiego. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom przenikają one (podczas mycia zębów) do głębokich warstw struktury zębów i stopniowo uwalniają (nawet do 8 godzin), znajdujące się wewnątrz nich, związki czynne. Ta innowacyjna technologia zapewnia zdecydowanie dłuższą ochronę zębów przed bakteriami, a jednocześnie skuteczniej niż jakakolwiek inna pasta, BlanX MED przywracają biel zębów.

Technologia mikrosfer wykorzystana została w pastach BlanX MED Classic Białe Zęby i BlanX MED Aktywna Ochrona Szkliwa.

BlanX MED CLASSIC BIAŁE ZĘBY

Pasta do mycia zębów zawierająca wyciąg z porostu islandzkiego w mikrosferach (kapsuły nośnikowe), które zapewniają przedłużone działanie wybielające i ochronne pasty. Niezwykle skutecznie usuwa przebarwienia osadowe po kawie, herbacie, nikotynie, coli, czerwonym winie, przebarwienia spowodowane odkładaniem się płytki bakteryjnej oraz redukuje przebarwienia pod powierzchnią szkliwa. BlanX Classic dzięki równoczesnemu działaniu dwóch jonów fluoru oraz wyciągu z porostu islandzkiego zapewnia optymalną ochronę i pielęgnację zębów. Dodatkowo pasta BlanX Classic zapobiega stanom zapalnym dziąseł oraz osadzaniu się kamienia nazębnego, wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

   

BlanX MED AKTYWNA OCHRONA SZKLIWA

Pasta wybielająco-ochronna wzbogacona minerałami i wyciągiem z porostu islandzkiego w mikrosferach. Posiada intensywne działanie remineralizujące wspomagające odbudowę ubytków w szkliwie. Przywraca naturalną równowagę bakteryjną w środowisku jamy ustnej skutecznie chroniąc zęby przed próchnicą i chorobami dziąseł. Chroni biel zębów i czyni je bardziej odpornymi na powstawanie przebarwień.

   

BlanX DO WRAŻLIWYCH ZĘBÓW

Pasta wybielająca zmniejszająca typową dla wrażliwych zębów bolesność i przywracająca im ich naturalną biel. Jeśli uskarżasz się na bolesność powstałą na skutek picia ciepłych i zimnych napojów, jeśli Twoje zęby reagują bolesnością na substancje kwaśne lub słodycze, sięgnij po pastę BlanX do Wrażliwych Zębów, która skutecznie zneutralizuje ból, a dodatkowo zadba o piękny, zdrowy uśmiech. BlanX do Wrażliwych Zębów zawiera cząsteczki hydoksyapatytu, które wbudowują się w kanaliki nerwowe, znosząc uczucie bólu oraz zapobiegając ponownemu powstawaniu nadwrażliwości zębów oraz odsłoniętych szyjek zębowych. BlanX Wrażliwe Zęby dzięki zawartości chlorku potasu redukuje także nadmierną bolesność zębów spowodowaną zbytnią czułością struktur nerwowych.

   

BlanX ANTY-OSAD

Nowatorska pasta wybielająca, usuwająca ze szkliwa szczególnie trudne do usunięcia osady spowodowane spożyciem kawy, tytoniu, czerwonego wina, coli oraz osadzaniem się płytki bakteryjnej. Zawiera naturalne wyciągi z porostu islandzkiego oraz mikroproszek z bambusa, gwarantujące rewelacyjny efekt wyczyszczonych i wypolerowanych zębów. Tak, jak wszystkie pasty BlanX, zapobiega stanom zapalnym dziąseł oraz osadzaniu się kamienia nazębnego, wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą.

   

BlanX DO DELIKATNYCH DZIĄSEŁ

Specjalna pasta wybielająca zapewniająca szczególną ochronę wrażliwych i delikatnych dziąseł. Składniki aktywne (wyciąg z kasztanowca i nagietka lekarskiego oraz witamina E), wzmacniają tkanki dziąseł, zapobiegając ich bolesności i krwawieniom. BlanX do Delikatnych Dziąseł zapobiega i wspomaga leczenie paradontozy. Skutecznie usuwa osady i przebarwienia przywracając zębom ich naturalną biel.

   

BlanX ANTI-AGE

Szkliwo zębowe, czyli najtwardsza tkanka w ludzkim ciele, każdego dnia, przez całe życie, narażona jest na działanie kwasów i na stałą utratę składników mineralnych. Jony wapnia, fluoru i fosforanów ulegają rozpuszczeniu w wyniku działania kwasów organicznych. W wyniku tego procesu szkliwo staje się słabsze i zmienia się we wrażliwą, porowatą siateczkę, którą łatwo atakuje próchnica. Innymi słowy: szkliwo ulega procesom starzenia. Zastanawiasz się, czy możliwe jest zatrzymanie czasu? Naturalnie tak! Regularne stosowanie pasty BlanX Anti-Age zapewnia odpowiednie działanie anti-age (przeciwstarzeniowe), dzięki czemu Twoje zęby pozostają mocne, a szkliwo na przekór upływowi lat zostaje wzmocnione. Dzięki dodatkowej formule wybielającej pasta BlanX Anti-Age pomoże Ci usunąć niechciane przebarwienia szkliwa po kawie, nikotynie oraz zapewni uśmiech gwiazdy filmowej.

   

BlanX MED CZYSTA NATURA

BlanX Med Czysta Natura jest naturalną, unikalną i wyjątkowo bezpieczną wybielającą pastą do zębów, która zawiera aktywne wyciągi z roślin leczniczych. BlanX Med Czysta Natura jest przeznaczona do codziennego mycia zębów.

BlanX MED Czysta Natura każdego dnia przywraca naturalną biel Twoim zębom oraz usuwa oporne osady dając spektakularne uczucie świeżości. Delikatnie czyści powierzchnię zębów pozostawiając je widocznie bielszymi i gładkimi. Bezpieczna krzemionka poleruje zęby czyniąc je lśniącymi i nadaje im zdrowy wygląd.

Nowa pasta do zębów BlanX MED Czysta Natura zawiera wyciąg z Porostu Islandzkiego (Cetraria Islandica), który przywraca zębom ich naturalną biel. Wyciągi roślinne z: Babki Zwyczajnej, Oczaru Wirginijskiego i Tymianku pomagają chronić zęby oraz dziąsła.

BlanX MED Pure Nature jest wyjątkowo świeża i bezpieczna, ponieważ jest wolna od: Fluoru, Laurylu Sulfatowego Sodu (SLS), Dwutlenku Tytanu i Parabenów.

BlanX MED Czysta Natura - wybiela i pielęgnuje dzięki sile natury

 

Płyny do płukania jamy ustnej

Trudno dostępne miejsca uzębienia najlepiej chronić używając płynów do płukania ust, które pomagają pozbyć się resztek pokarmowych i nalotów. Można je stosować przed, jak i po szczotkowaniu, po posiłkach lub o dowolnej porze, gdy potrzebujesz odświeżyć swój oddech i zadbać o zdrowie zębów. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów płynów do płukania ust, które zwalczają płytkę nazębną, zapalenie dziąseł, przeciwdziałają próchnicy, niektóre mają także działanie wybielające. My polecamy płukankę wybielająco-ochronną marki BlanX. Płyn do płukania ust marki BlanX to pierwsza wybielająca płukanka o działaniu przedłużającym świeży oddech. Zapobiega próchnicy zębów oraz zmniejsza objawy zapalenia dziąseł. Naturalne wyciągi z porostu islandzkiego usuwają przebarwienia szkliwa oraz chronią biel Twoich zębów przed osadami z kawy, herbaty, tytoniu, czerwonego wina.


 

Irygator

Dopełnieniem właściwej higieny jamy ustnej jest używanie irygatorów. Są to urządzenia emitujące strumień wodny lub strumień płukanki leczniczej. Można nim wypłukać osad nazębny, resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych, przepłukać kieszonki zębowe, a także masować dziąsła. Irygatory są często zalecane przez stomatologów przy leczeniu stanów zapalnych przyzębia.

Pozostałe tematy:

Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja
zębów na co dzień?

Dlaczego warto dbać o szkliwo?

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Stomatologia a rozwój poznawczy dziecka

Poczuj dobroczynną moc działania roślin zawartych w pastach L'Angelica!

Proste zęby są teraz modne

Jak poprawnie używać szczoteczek
międzyzębowych i nici dentystycznych?

Podstawowe zasady higieny
jamy ustnej

Poradnik pacjenta

Czy cierpisz na nadwrażliwość
zębową?

Dokuczają Ci choroby przyzębia?

Czy zawstydza Cię nieświeży oddech?

A.B.Berren - Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Michałowicach - Regułach ul. Ogrodowa 22, 05-816 Michałowice
www.biorepair.pl | www.angelica.pl | www.blanx.info.pl | www.dydus.pl | www.stomygen.pl