Czy cierpisz na choroby przyzębia?

 

Choroba przyzębia - potocznie nazywana paradontozą, to infekcja bakteryjna tkanek dziąsła oraz kości wokół zęba. W większości przypadków przyczyną zapalenia przyzębia są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego odkładające się na powierzchni zębów jako rezultat niedostatecznej higieny jamy ustnej, szczególnie wokół tkanek dziąsła. Bakterie te niszczą tkanki otaczające zęby, z tkanką okostną włącznie. Początkowym etapem choroby przyzębia jest krwawienie i bolesność dziąseł podczas szczotkowania. Kolejnym - obniżanie się dziąseł i odsłonięcie szyjek zębów. Ostatnim jest rozchwianie zębów, a nawet implantów, co nieuchronnie prowadzi do ich wypadania.

Objawami choroby przyzębia mogą być:

- krwawienia dziąseł, występujące podczas mycia zębów lub samoistnie
- zaczerwienienie i obrzęk dziąseł
- nadwrażliwość dziąseł na bodźce (ciepło, zimno)
- odstająca od zęba tkanka dziąsła odsłaniająca korzenie
- nieświeży zapach z ust
- uczucie drętwienia i mrowienia dziąseł
- rozchwianie zębów
- wysięk ropno-surowiczny z kieszonek dziąsłowych

Jak zapobiegać chorobom przyzębia?

Podstawowym zabiegiem profilaktycznym jest przestrzeganie starannej higieny jamy ustnej. Bezwzględnym minimum jest regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów, co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem, po ostatnim posiłku) oraz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej, wykałaczek, szczoteczek międzyzębowych lub irygatora (szczególnie zalecany jest przez stomatologów przy leczeniu stanów zapalnych przyzębia). Szczotkowanie zębów pomaga usuwać płytkę nazębną oraz zawarte w niej bakterie. Podczas szczotkowania zębów nie wolno zapomnieć o czyszczeniu języka, na którym zbiera się około 40% flory bakteryjnej, która może powodować nieświeży zapach z ust. By zapobiegać chorobom przyzębia przynajmniej dwa razy do roku powinno się usuwać kamień nazębny. Poza dbaniem o higienę jamy ustnej ważne jest przestrzeganie odpowiedniej diety, bogatej w witaminę C, białko i składniki mineralne, o małej zawartości węglowodanów.

Stany zapalne przyzębia (paradontopatię) można leczyć preparatami o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym i ściągającym. Wyśmienitą pastę do delikatnych dziąseł oferuje marka BlanX. Pasta BlanX Delikatne Dziąsła zawiera składniki aktywne, takie jak wyciąg z kasztanowca, nagietka lekarskiego i witamina E, które wzmacniają tkanki dziąseł, zapobiegają ich bolesności i krwawieniom. Pasta oprócz działania ochronnego i przyspieszającego proces gojenia dziąseł, skutecznie usuwa osady oraz zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego.

Pozostałe tematy:

Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja
zębów na co dzień?

Dlaczego warto dbać o szkliwo?

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Stomatologia a rozwój poznawczy dziecka

Poczuj dobroczynną moc działania roślin zawartych w pastach L'Angelica!

Proste zęby są teraz modne

Jak poprawnie używać szczoteczek
międzyzębowych i nici dentystycznych?

Podstawowe zasady higieny
jamy ustnej

Poradnik pacjenta

Czy cierpisz na nadwrażliwość
zębową?

Dokuczają Ci choroby przyzębia?

Czy zawstydza Cię nieświeży oddech?

A.B.Berren - Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Michałowicach - Regułach ul. Ogrodowa 22, 05-816 Michałowice
www.biorepair.pl | www.angelica.pl | www.blanx.info.pl | www.dydus.pl | www.stomygen.pl