Co to jest nadwrażliwość zębowa?

 

Nadwrażliwość zęba to ból spowodowany starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. Ostry ból wywoływany jest przez bodźce zewnętrzne, takie jak ciepło lub zimno, słodycze, kwaśne jedzenie lub napoje, a nawet dotyk. Nadwrażliwość zębów często nasila się pomiędzy 25. a 30. rokiem życia i obejmuje zazwyczaj jeden lub dwa zęby. Na dolegliwość tą uskarżają się częściej kobiety niż mężczyźni. Fakt ten specjaliści tłumaczą częstym stosowaniem przez panie past o intensywnych właściwościach ściernych i produktów wybielających, które osłabiają szkliwo i zębinę, powodując ich demineralizację.

PRZYCZYNY NADWRAŻLIWOŚCI ZĘBÓW:

 • Nieprawidłowe szczotkowanie zębów, szczególnie zbyt mocne wykonywanie ruchów poziomych podczas mycia.
  W ten sposób uszkadzamy szkliwo i podrażniamy dziąsła.

 • Szczotkowanie zębów szczoteczką o zbyt twardym włosiu

 • Bodźce chemiczne, w postaci napojów i pokarmów, które spożywamy (kwasy, cukry)

 • Częsty kontakt z chlorowaną wodą

 • Przyjmowanie dużych dawek niepowleczonej witaminy C i aspiryny, które szybko trawią szkliwo

 • Choroby dziąseł, np. zanik dziąseł, w następstwie, czego odsłaniają się szyjki zębów

 • Zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, które powodują ścieranie powierzchni zębów (bruksizm)

 • Niedobór witamin i minerałów, często trudny do wykrycia, powodujący pękanie i odpryskiwanie niewidocznych kawałeczków szkliwa

 • Inne, takie jak: obgryzanie paznokci, gryzienie końcówek ołówków, długopisów, odrywanie nitki do szycia zębami

JAK LECZYĆ NADWRAŻLIWE ZĘBY?

Często do zniesienia nadwrażliwości zębowej wystarczy odpowiednia pasta, o specjalnej recepturze, dzięki której wrażliwość powoli ustępuje. Pasty "do zębów wrażliwych" mogą zawierać: fluor, azotan potasu, chlorek potasu, chlorek strontu, hydroksyapatyt. Substancje te uszczelniają otwarte kanaliki zębowe znosząc z czasem nadmierną wrażliwość zębów. Większość produktów do znoszenia nadwrażliwości wzbogacona jest większą zawartością fluoru, który jest wskazany tylko w określonych dawkach. Nadmiar fluoru stanowi problem, prowadzi bowiem do fluorozy, czyli występowania kredowych plam na zębach. Stosunkowo dużo past do wrażliwych zębów zawiera hydroksyapatyt. Cząsteczki hydroksyapatytu podczas mycia zębów ulegają wszczotkowaniu, "wbudowaniu" w odsłonięte kanaliki zębinowe i tym samym uniemożliwiają przewodzenie bodźców bólowych do głębszych struktur zęba, dzięki czemu zmniejszają nadwrażliwość zębową. Dodatkową zaletą hydroksyapatytu jest fakt, że nie można go przedawkować.

Zastanawiacie się, w jakiej paście znajduje się ta magiczna substancja?

Hydroksyapatyt i chlorek potasu posiada pasta marki BlanX Wrażliwe Zęby. Pasta BlanX Wrażliwe Zęby oprócz likwidowania typowej dla wrażliwych zębów bolesności ma działanie wybielające, przywracające zębom ich naturalną biel.

Rewelacyjnym produktem leczącym i zapobiegającym nawracaniu nadwrażliwości zębów jest pasta do zębów BioRepair® PLUS Sensitive Teeth (BioRepair Wrażliwe Zęby). Pasta zawiera bioaktywne mikrocząsteczki MicroRepair®, o takiej samej strukturze i składzie jak szkliwo zębowe, które mają zdolność przenikania w głąb mikroskopijnych uszkodzeń szkliwa i zębiny, skutecznie je remineralizując i naprawiając, a także w sposób niewiarygodny uśmierzając nadwrażliwość zębową.

Przy silnej nadwrażliwości nawet stosowanie dobrych środków nie daje pozytywnych rezultatów. Wówczas należy zgłosić się do gabinetu stomatologicznego po pomoc. Pacjentom proponuje się najczęściej zabiegi znoszące nadwrażliwość zębową, takie jak: lakierowanie zębów, wcieranie preparatów o większym stężeniu fluoru, jonoforezy fluorowe.

Pozostałe tematy:

Czy już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja
zębów na co dzień?

Dlaczego warto dbać o szkliwo?

Jak pielęgnować zęby u dzieci?

Stomatologia a rozwój poznawczy dziecka

Poczuj dobroczynną moc działania roślin zawartych w pastach L'Angelica!

Proste zęby są teraz modne

Jak poprawnie używać szczoteczek
międzyzębowych i nici dentystycznych?

Podstawowe zasady higieny
jamy ustnej

Poradnik pacjenta

Czy cierpisz na nadwrażliwość
zębową?

Dokuczają Ci choroby przyzębia?

Czy zawstydza Cię nieświeży oddech?

A.B.Berren - Handlowy Sp. z o.o. z siedzibą w Michałowicach - Regułach ul. Ogrodowa 22, 05-816 Michałowice
www.biorepair.pl | www.angelica.pl | www.blanx.info.pl | www.dydus.pl | www.stomygen.pl